PLIKI DO POBRANIA

Filmy których seanse już się odbyły - dla tych których nie było.
Pliki do pobrania na licencji creative commons lub takie które trafiły już do domeny publicznej.
SITA ŚPIEWA BLUESA (2008 r., reż. Nina Paley, USA, 82 min, film na licencji creative commons)

Jest to animowana wersja hinduskiej epopei zatytułowanej "Ramajana" z wykorzystaniem utworów gwiazdy jazzu z lat dwudziestych - Annette Hanshaw. Sita jest współczesną kobietą opuszczoną przez męża, który komunikuje jej rozstanie przez e-mail. Sita jest też hinduską boginią, która według legendy została oddana za żonę księciu Ramie (...)

Pobierz film
KULTURA REMIXU (2008 r., reż. Brett Gaylor, Kanada, 85 min, film na licencji creative commons)

"Polem batalii jest internet - zapowiada Brett Gaylor, reżyser i aktywista internetu. Stronami w tej walce są wszyscy, podzieleni jednak na dwie grupy: popierających przestrzeganie praw autorskich (copyright) oraz ich nie uznający (copyleft). Ci drudzy wyznają zasadę swobodnego udostępniania treści intelektualnych (...)

Pobierz film
ANONYMUS (2009, reż. Anders Weberg, Szwecja, 45 min, wideo art)


45-ciominutowa audio wizualna wycieczka - film szwedzkiego artystyeksperymentalnego oraz producenta filmowego Andersa Weberga. Anderszajmuje się net artem, głównie P2P-artem. Pierwszy film stworzył w 2006r. ("Filter"). Jego produkcje istnieją tylko i wyłącznie poprzezinternetowe, darmowe i wolne dzielenie się plikami. Wszystkie plikijakich używa do produkcji - kasuje po publikacji filmu,  jego motto to"There is no original" (Nie ma oryginału). Jegofilmy do dziś krążą po sieci, sam autor apeluje "Czuj się swobodnieściągając ten film, zobacz go i dziel się nim z innymi tak długo jakchcesz. Lub - skasuj go natychmiast".


Więcej nt. artysty i jego filmów (w jęz. angielskim) tutaj >>

Oficjlna strona artysty tutaj >>

PRZYPADKI TRACY (2008 r., reż. Bruce McDonald, 77 min, polskie napisy, film na licencji creative commons)


Reżyser Bruce McDonald oparł się na noweli Maureen Medved o tym samym tytule, lecz postanowił przenieść opowieść o zagubieniu do multimedialnego i interaktywnego świata wideo-artu.

Historia zagubionej w problemach współczesnej nastolatki poszukującej zaginionego brata przedstawiona została w potęgującej wrażenie splątania oprawie wizualnej. Film Bruce'a McDonalda został nakręcony techniką polegającą na wyświetlaniu w jednym momencie tej samej sceny w różnych ujęciach w nierugularnej wielkości ramkach. Już sama technika zachęca do  dalszego remixowania tego kanadyjskiego obrazu.

Cały materiał zdjęciowy i muzyczny został udostępniony na licencji BY-NC-SA.

NOC ŻYWYCH TRUPÓW (1968 r., George A. Romero, USA, 96 min, polskie napisy, czarno-biały film niezależny)


Miała być to spokojna wycieczka w rodzinne strony. Barbara i Johnny nie wiedzieli jednak, że w chwili, gdy zdecydowali się odwiedzić grób rodziców, Amerykę lat 60. opanowały zombie(...)
"Noc żywych trupów" przełamuje wszelkie tabu i zakazy w formie, która wywołuje przerażenie, zaciekawienie i zdumienie, a przede wszystkim trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Porównywana z "Ptakami" Alfreda Hitchcoacka i "Lśnieniem" Stanley'a Kubricka dzieło George'a A. Romero weszło na trwałe do biblioteki kinowych arcydzieł, świadcząc, że prawdziwy talent nie jest ograniczony skromnymi środkami finansowymi, moralnością i światopoglądami społeczności.
Film, który dał początek współczesnemu wyobrażeniu zombies.

Pobierz film
Metropolis
(1925, reż. Fritz Lang, Niemcy, 123 min, sci-fi)


"Przyszłość. Ludzie są podzieleni na dwie grupy: myślicieli, którzy stwarzają plany (ale nie wiedzą jak wszystko działa), oraz robotników, którzy wytwarzają (ale nie mają żadnej wizji). Są od siebie kompletnie odseparowani, ale razem tworzą jednak całość. Jeden człowiek z grupy myślicieli ośmiela się odwiedzić podziemia, gdzie robotnicy wykonują trudną pracę. Jest bardzo zdziwiony tym, co zobaczył..."

Metropolis – film z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Scenariusz powstał na podstawie powieści Metropolis Thei von Harbou, napisanej w 1926 r. Monumentalne dzieło opowiada historię miasta przyszłości, w którym rządzi wąska i uprzywilejowana kasta (rozum), zaś robotnicy utrzymujący miasto przy życiu (ręce) mieszkają w podziemnych osiedlach. Film zaliczany jest do klasyki kinematografii.

Pobierz film

Sita śpiewa bluesa

Kultura remixu

Good copy bad copy

Anonymus

Przypadki Tracy

Nosferatu symfonia grozy

Noc żywych trupów

Metropolis


Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych