STACJA KULTURY

(przyszłe redzkie centrum kultury)

fot. Maciej Wilczyński

fot. Maciej Wilczyński

"Pomysł na wykorzystanie byłego budynku KOKSIKA (Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo–Komunalnego) w celach kulturalnych, tworząc tym samym, ponownie po 17 latach, Dom Kultury zaproponował burmistrz Krzysztof Krzemiński. Idea ta została podchwycona przez kierownika ds. kultury MOKSIR – Paulinę Piotrowską.

- Modny ostatnio w Polsce, a od dłuższego czasu wiodący na Zachodzie - trend wykorzystania budynków industrialnych na cele związane z kulturą, animacją i edukacją kulturalną lokalnych społeczności świetnie wpisuje się w opcję jaka zaistniała w Redzie - mówi Paulina Piotrowska. - . Niepozorny budynek zostanie przemieniony w postindustrialne przestrzenie do kreatywnego wykorzystania. Uprzedzając pytanie dotyczące elewacji – na wykonanym przeze mnie roboczym projekcie zaprezentowałam przykładowy mural autorstwa m-city, być może zgodzi się on na wykonanie wielkoformatowego dzieła na tych ścianach, jednak nie wykluczam udziału innych street artystów i stworzenia wyróżniającej się, wielokolorowej aranżacji”.

Nowy Dom Kultury nosi roboczą nazwę MIKSER, która ma określać przestrzeń jego działań – miks dziedzin kulturalnych, z koncentracją na sztuce nowej, która w Małym Trójmieście Kaszubskim prawie się nie pojawia. Wewnątrz znajdzie się white cube z opcją organizacji wystaw (w tym instalacji zarówno tradycyjnych, jak i audiowizualnych), koncertów, performance'ów, sztuk teatralnych, spotkań autorskich i dyskusyjnych, czy też projekcji filmowych.

Dodatkowo kultura w Redzie będzie posiadać miejsce do stworzenia pracowni warsztatowych, których tak bardzo brakowało przez 17 lat. Planowane pracownie będą się płynnie przenikać, aby jedna inspiracja wypływała z drugiej i sprzyjała tworzeniu multimedialnych kreacji. Na pewno znajdzie się miejsce na pracownie grafiki warsztatowej, malarstwa, rzeźby, a także różnorodności street artowych, być może uda się, również, pozyskać fundusze na pracownię komputerową, która będzie mogła promować takie dziedziny jak video-art, film czy grafikę komputerową opartą o programy open source.

Natomiast scena dostępna w nowym budynku kultury, będzie również otwarta na wszelkie inicjatywy muzyczno – wokalne.
- Chciałabym aby MIKSER stał się miejscem, które żyje, kreuje i wspomaga artystycznie oraz kulturalnie wszystkich chętnych – nie tylko dzieci i seniorów, ale również starszą młodzież jak i pracujących dorosłych - wyjaśnia Piotrowska. - Mam nadzieję, że możliwości jakie daje powstanie nowego domu kultury, zostaną wykorzystane w pełni, a być może dzięki nowym inicjatywom jakie się pojawią nawet w jeszcze większym stopniu.

W Redzie wciąż przybywa mieszkańców, aktualnie jest ich ponad 20 tysięcy, adaptacja tego budynku pozwoli na podniesienie jakości życia w Redzie, umożliwi powstawanie nowych form kreacji, które być może za jakiś czas staną się rozpoznawalne, dzięki czemu przyczynią się do promocji miasta w regionie i nie tylko. W Wejherowie, mieście z wieloletnimi tradycjami kulturalnymi, powstaje Filharmonia – w Redzie zaczynamy od niedużego budynku, jednak Reda to młode miasto, które moim zdaniem posiada bardzo duży, do tej pory niewykorzystany potencjał twórczy – zwłaszcza wśród młodych dorosłych, a MIKSER będzie infrastrukturą kulturalną, która pozwoli na jego wykorzystanie".


żródło: 
www.reda.naszemiasto.pl

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych