KULTURALNE MIEJSCA W REDZIE

Stacja kultury, ul. Łąkowa 51

STACJA KULTURY obiekt w którym planowane jest utworzenie Redzkiego Centrum Kultury.

Historyczne otwarcie drzwi dla szerszej publiczności nastąpiło 8 czerwca 2013r. podczas wernisażu wystawy instalacji Karola Formeli. Wcześniej obiekt służył m.in. redzkiemu młodemu stowarzyszeniu Kulturnatywa jako scenografia do sesji zdjęciowej oraz filmowej na potrzeby Festiwalu Muzycznego PIF PAF (zdjęcia promocyjne, a także kręcenie teledysku).
W Stacji Kultury - w stanie przed remontowym - planowane są kolejne wystawy i akcje kulturalne. www.facebook.com/stacjakulturyreda

galeria street art, ul. Gniewowska

SZLAKIEM SZTUKI W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ - REDZKA  GALERIA STREET ARTU W Redzie znajduje się kilka punktów, w których można obejrzeć murale, graffiti, czy szablony.

Warto wybrać się na spacer, który
rozpocząć można od dworca PKP/SKM REDA. W tunelu łączącym perony z miastem znajduje się najstarsza realizacja street artowa z roku 2011, kolejno możemy udać się wzdłuż torów, aby dojść do nowo wybudowanego tunelu prowadzącego do ulicy Gniewowskiej (tu z kolei można obejrzeć dzieła z roku 2012). Najnowszą realizacją jest mural stworzony na rondzie wieńczącym ulicę 12 Marca w dzielnicy Nowe Betlejem.

Street art na rondzie, ul. 12 Marca

galeria street artu - tunel PKP/SKM, ul. Gdańska


PUNKT WIDOKOWY ul. Jara, Punkt widokowy o wysokości ok. 70 m n.p.m. z widokiem na Zatokę Pucką i Mierzeję Helską na który prowadzą 204 stopnie.

Punkt widokowy 70 m n.p.m. - ul. Jara


rzeźba Kaszuba i Kaszubki, fot.Z.Pałasz

SZLAKIEM REDZKICH RZEŹB
Tę podróż zaczynamy od Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Derdowskiego 3 – to właśnie tu znajdują się rzeźby ostatniego
redzkiego artysty ludowego, a zarazem jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy kaszubskich – Izajasza Rzepy. Jako jeden z nielicznych polichromował swoje drewniane rzeźby. W bibliotece mieści się izba pamięci artysty, gdzie można zobaczyć jego słynne drewniane ptaszki. Dział Kultury MOKSIR stworzył także wirtualną galerię
jego rzeźb dostępną pod adresem:
www.kultura.manifo.com/galeria-rzezb
Po odwiedzeniu galerii w MBP możemy udać się do Miejskiego Parku Rodzinnego, w którym spacerując na pewno napotkamy rzeźbę Kaszuba i Kaszubki. Kolejną wartą obejrzenia rzeźbą w przestrzeni miejskiej jest rzeźba
Redzan – upamiętniająca redzki zespół folklorowy Redzanie. Jest ona wyryta bezpośrednio w drzewie. Znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Wiejskiej i Wiśniowej – tam najlepiej wybrać się rowerem.

rzeźba Redzan, fot.Z.Pałasz, skrzyżowanie ul. Wiejskiej i Wiśniowej

Miejska Biblioteka Publiczna z galerią rzeźb Izajasza Rzepy, fot.M.Wilczyński


MIEJSKI PARK RODZINNY mieści się tu amfiteatr, plac zabaw dla dzieci, plac do ćwiczeń siłowych, grill, fontanny oraz alejki spacerowo – rowerowe.
Interesującą atrakcją parku w sezonie letnim jest plaża miejska usytuowana nad rzeką
Redą. Powstała z piasku przywiezionego znad morza.

amfiteatr, Rodzinny Park Redzki

plaża miejska, fot.M.Wilczyński

SKATE PARK W PARKU RODZINNYM miejsce służące aktywnemu spędzaniu czasu przez dzieci i młodzież. Fani skate parku uważają go za najlepszy w Małym Trójmieście Kaszubskim!

Kolorowe głazy, Rodzinny Park Miejski


DZIAŁ KULTURY MOKSIR sala kultury - budynek MOKSiR, 2 piętro, ul. Łąkowa 59, Reda www.kultura.manifo.com

sala kultury MOKSIR, ul. Łąkowa 59


ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ pw. Wniebowzięcia NMP w stylu neogotyckim, wybudowany w latach 1901–1903, ulica Gdańska 3.
W 1957 roku ówczesny proboszcz tej parafii ks. Arnold Goetze, wielki czciciel NMP poprosił władze kościelne o zmianę patronki kościoła. Prośba ta została rozpatrzona pozytywnie i od
tego roku (1957) tytuł parafii brzmi: Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Kościół ten jest jedynym redzkim zabytkiem, który został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego (jako 1706 obiekt) i jest chroniony przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku.

zabytkowy kościół, ul. Gdańska 3


SCENA TEATRU AMATORSKIEGO Zespół Szkół nr 1, ul. Łąkowa 36/38 (aula) www.zs1reda.eu

scena teatru amatorskiego, ZS1 (aula)


SPRAWDŹ NA MAPIE POŁOŻENIE PUNKTÓW


Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych