FOLKJO! FUZJA TRADYCJI Z NOWOCZESNOŚCIĄ 

po lewej - Jerzy Budnik Poseł na Sejm RP

WIDEO

Inicjatorka projektu - Paulina Piotrowska, ówczesny kierownik ds. kultury MOKSIR Reda

PRELEKCJE

PRESS

RELACJA

KONFERENCJA FOLKJO!


Konferencja „Folkjo! - Fuzja tradycji z nowoczesnością 2012” opierała się na rozważaniach, dotyczących wpływu dizajnu na uwspółcześnienie pojęcia folkloru i tego, w jaki sposób odejście od typowo ludowego postrzegania kaszubskiego wzornictwa można przyczynić się do zmiany wizerunku regionu, a także do zmian w jego polityce kulturalnej.


Wśród uczestników znalazły się takie osoby jak członkinie Stowarzyszenia Arteria, Przedstawiciele Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, toruńskiego Klubu Studenckiego Pomerania, portalu naszekaszuby.pl, czy też poseł na Sejm RP - Jerzy Budnik. 


"Folkjo!" to wystąpienia prelegentów (ekspertów w dziedzinie folkloru, wzornictwa, marketingu), panel dyskusyjny, prezentacje multimedialne oraz wystawa. Główną ideą i energią działań w ramach konferencji jest ukazanie całego "cyklu" – począwszy od oryginalnego wzoru kaszubskiego, poprzez jego przetworzenie na współczesny język dizajnu, kończąc na samej strategii marketingowej i promocji folkloru w nowoczesnej adaptacji.


W roku kolejnym planujemy pójść o krok dalej - po wytyczeniu celów na konferencji 16 czerwca 2012r. chcemy koordynować działania animacyjno edukacyjne w temacie fuzji tradycji z nowoczesnością kaszubskiego wzornictwa i muzyki, między innymi poprzez warsztaty - zapraszamy do udziału w projekcie Folkjo! w przyszłym roku!

WYSTAWA FOLKJO! 2012


Wystawa towarzysząca konferencji Folkjo! Zaprezentowane zostały obiekty, grafiki oraz produkty: BRANDII, Wydawnictwa CZEC, Karola Formeli, Marty Flisykowskiej (ASP Gdańsk), Agaty Krawczyk (ASP Gdańsk), Wicked Design oraz Katarzyny Piekacz, które zobrazowały idee konferencji – łączenia wzorów kaszubskich ze współczesnym dizajnem, projektowaniem oraz sztuką. 


ZDJĘCIA Z WYSTAWY

wystawa Folkjo!

Marta Flisykowska, element zastawy NEW KASZEBE

Katarzyna Piekacz, SFUMATO, biżuteria

Marta Flisykowska, Transformacja haftu kaszubskiego, obrusy

BRANDIA, torba BACK TO FOLK - KASZËBË DESIGN

Agata Krawczyk, Termiczny generator kaszubskich ornamentów

CZEC Wydawnictwo, magnesy

CZEC Wydawnictwo, przypinki

Karol Formela, plakat

Wicked Design, koszulka

BRANDIA, Żukowski gorset, torba - BACK TO FOLK - KASZËBË DESIGN

CZEC Wydawnictwo, buty decoupage

BRANDIA, filcowe zawieszki / Sztere kote, emblemat na arafatce (zdjęcie użyczone przez zespół)


miejsce: sala konferencyjna MOKSIR
(2 piętro),
ul. Łąkowa 59, Reda (k.Gdyni)
Partnerzy:

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych