ARTYŚCI

WALDEMAR RAŹNIAK

Reżyser, aktor, wykładowca na Wydziale Teatru Tańca PWST Kraków (Wydział Zamiejscowy w Bytomiu), asystent na Wydziale Aktorskimwarszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie w 2011 roku ukończył Wydział Reżyserii; ukończył również aktorstwo dramatyczne w PWST w Krakowie (2006), zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim (2006) oraz kurs „Singing in the Theatre” w Conservatoire for Music & Theatre w Guildford (Wielka Brytania); odbył staż reżyserski w Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej GITIS w Moskwie.

Zadebiutował spektaklem "Wassa Żeleznowa" w Och-Teatrze (w rolach głównych Krystyna Janda, Jerzy Trela, 2010);  wyreżyserował: "Morfinę" wg Jeleny i Michaiła Bułhakow (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie, 2011), "Czyż nie dobija się koni?" wg. McCoy'a (WTT w Bytomiu, 2011), "Scenariusz dla Trzech Aktorów" (Teatr Miejski w Gdyni, 2010), "Idiotę” wg Dostojewskiego w teatrze Collegium Nobilium (dyplom pod opieką Andrzeja Strzeleckiego, 2009); operę elektroniczną „Solaris” na podstawie powieści Lema (Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu — wyróżnienie, 2008), etiudę „Hamlet” (Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, 2008). W 2005 r. napisał libretto i wyreżyserowałmusical „Wampir” (PWST i Akademia Muzyczna w Krakowie). 

Grał m.in. w przedstawieniach PWST Kraków: „Zielona gęś” wreż. Marty Stebnickiej, „Wieczór Trzech Króli” w reż. Jerzego Stuhra, „Wizja Mozarta” w reż. Romana Gancarczyka, jak również w „Ryszardzie III”w reż. J. Stuhra w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wystąpił w cyklu „Niekabaretów” Macieja Nowaka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz w filmach „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna, „Mała Moskwa” i "80 milionów" W.Krzystka.

f

Zaczynał jako jeden z pomysłodawców na West Side Story – pierwszego spektaklu muzycznego jaki odbył się na deskach redzkiego teatru w ZS 1.

f

Strona internetowa: www.waldemarrazniak.pl


IZAJASZ RZEPA
Ostatni redzki rzeźbiarz ludowy. Jeden z niewielu, którzy polichromowali swoje drewniane rzeźby - jednocześnie jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy Kaszub. Jego prace można zobaczyć na stałej wystawie w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Derdowskiego w Redzie, a także w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku oraz w Muzeum w Pucku. Poniżej reprodukcje fotografii rzeźb Izajasza Rzepy. 
Zdjęcia oczyściła i wyedytowała Paulina Piotrowska / źródła fot. archiwum MOKSIRTworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych